Tuned global ile Reactional music şirketleri müziği oyun sektörüne entegre etmek için elele veriyor.

Tuned global ile Reactional music şirketleri müziği oyun sektörüne entegre etmek için elele veriyor.

Dünyayı kasıp kavuran oyun sektörü şu an yaklaşık 180 milyon dolar değerinde ancak araştırmalar 2023’e kadar değerinin 200 milyon doları aşacağını gösteriyor. Bu değer artışı aynı zamanda müzik sektörü için de birden çok gelir fırsatı sağlayacak. 

 

Geçtiğimiz yıllarda, Roblox vE Fortnite’nin sahibi olan Epic Game gibi oyun platformları, çeşitli yüksek profilli ve oyun içi sanal performanslara ev sahipliği yapmak adına sanatçılar ve markalarla ortaklığa imza attı.  

 

Ayrıca Electronic Arts'ın Madden NFL serisi ve Fifa gibi oyunlarda görüldüğü üzere, oyunlar için yapılan lisanslı müzikler, hem yükselen yıldızlara hem de süperstarlara önemli bir fırsat sunuyor.  

Müzik ve oyun sektörleri günden güne içiçe geçerken, Reactional Music adlı bir şirket geçtiğimiz yıl, oyun sırasında müziğin gerçek zamanlı kişiselleştirilmesine olanak tanıyan patentli bir teknolojiyi halka sundu. Şirket, açıkladığı bu teknoloji ile müziğin ve oyunların kurallarını baştan yazacakları konusunda oldukça iddialıydı.  

 

Bugün öğrendiğimiz bir bilgiye göre, çevrimiçi müzik akış teknolojisinin önde gelen uzmanlarından Tuned Global, Reactional Music ile bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma kapmasında, Tuned Global, şirketin oyun geliştirme ve tüketici pazarları için küresel müzik dağıtım platformu olan Reactional Music Box’ın bir nevi müzik arayüz sağlayıcısı olacak.  

 

Bunun ne anlama geldiğini açıklamak gerekirse, Tuned Global artık hak sahiplerinden, plak şirketlerinden ve sanatçılardan Reactional Music platformuna telifsiz müzik kataloğu sağlayacak.  

Buna ek olarak, Tuned Global, kısa bir süre önce Soundcloud tarafından satın alınan yapay zekâ şirketi Musiio ile bir araya geldi. Böylece Reactional Music'e, “tüm müziklerin güçlendirilmiş etiketlenmesi” için gerekli olan yapay zekâ teknolojisi sağlanmış olacak.  

 

Reactional Music Başkanı David Knox Tuned Global ile nasıl anlaşmaya vardıklarını kısaca şu cümlelerle anlattı;  

 

"Tuned Global ekibi, Reactional Music'in oyun sektörü için yenilikçi bi şey yaptığını erken fark etti ve oyun geliştiriciler için tamamen yeni bir müzik dağıtım platformu sunmak için bizimle çalışmayı kabul etti" 

 

Tuned Global’in elinde bulundurduğu teknolojik imkanlar Ractional Music’in ihtiyaçlarını karşılayacak durumdaydı ve ayrıca birlikte çalışacakları bazı içerik, yayıncılık ve müzik ortaklarıyla Tuned Global halihazırda entegre haldeydi.Bu da ikilinin işbirliği kararını hızlandıran etkenlerden biri oldu.  

 

Yaptığı açıklamalarında Musiio ve Tunes Global’ın birlikteliğinden de bahseden Knox,  “Musiio, oyun geliştiricilerinden ve dünyadaki oyunculardan talep edilen neredeyse gerçek zamanlı bir iyileştirme hizmeti sunabildiğinden, Tuned Global'in Musiio'nun yapay zekası ile birleşimi de  bizim için önemliydi." ifadelerini kullandı.  

 

B2B (Firmadan firmaya) müzik alanında önde gelen figürlerden biri olan Tuned Global, Asya, Afrika, Latin Amerika, Pasifik, Karayipler, Kuzey Amerika, Birleşik Krallık ve Avrupa dahil olmak üzere dünyanın çeşitli pazarlarında çevrimiçi yayın platformlarının büyümesine destek verdi.  

 

Şirket, hâlihazırda müzik oluşturma sektörünün yanısıra müzik ve fitness sekterönün kesiştiği noktada da oldukça aktif. Öyle ki şu an  fitness firması Psycle London ve İsveçli DJ mobil uygulaması Pacemaker ile çalışıyor.  Ayrıca şirketin çeşitli telekom şirketleri ile de ortaklığı bulunuyor. 

Bakıldığında Tuned Global'in Reactional Music ile yaptığı anlaşma, şirket için değişimin ufaktan başladığı bir zamana denk geliyor.  

 

Daha geçen ay, Tuned Global Genel Müdürü Con Raso, MBW'ye (Music Bussines Worldwide)  şirketinin oyun da dahil olmak üzere Web3 sektöründe genişlemeye odaklandığını ve firmanın bu alanda kendi hamlelerini yapmak isteyen hak sahiplerine nasıl yardımcı olabileceğini anlattığı bir sunum yapmıştı.  

 

Tuned Global'in Reactional Music ile anlaşması, gelecek büyük şeylerin erken bir işareti adeta. Anlaşmanın duyurulduğu basın bildirisinde şirket gelecek için beklentilerini açık bir şekilde ifade ediyor. Şirket, Reactional Music'in patentli teknolojisinin, Tuned Global'in Müzik API’leri ve Musiio'nun yapay zekasıyla birleştiğinde, oyuncular için müzik kişiselleştirmede oyun geliştiriciler için ise müzik arama, küratörlük ve satın almada yeni bir çağ başlatacağı konusunda iddialı.  

 

Yapay zeka ile bütünleşmiş bir şirketin Metaverse’den uzak durması elbette pek mümkün değil. Geçen ay MBW'ye konuşan Con Raso, metaverse içindeki müzik kişiselleştirme kavramına da değinmeden geçememiş: “Hepimiz Metaverse'in hem sürükleyici hem de kişisel zevklerimize göre uyarlanmış olmasını bekliyoruz” diyen Raso, avatar ve kıyafetlerin benzersiz olduğu gibi müziğin de benzersiz olması gerektiğini savunuyor.  

 

Tuned Global'in teknolojisinin ve yapay zekanın çeşitli Metaverse deneyimlerini farklılaştırabileceğine inanıyorlar. 

 

Raso, aklındaki planlarını şöyle bir örnekle açıklıyor;  

 

Sahibinden bağımsız yapay zekâ aracılığı ile kendi müzik zevkini oluşturan bir avatar düşünün. Bu aynı zamanda avatarın kendisini temsil eden bestelenebilir NFT için doğal bir değer de oluşturacak. Günün sonunda elinizde kişiselleştirilmiş müziği olan bir avatarınız olacak. 

 

Tuned Global, MBW'ye müzik içeriği dağıtım hizmetleri sağlamanın yanı sıra çalma listeleri oluşturmak ve yönetmek için de oyun geliştiricileriyle birlikte çalışabileceğini söylüyor. Ayrıca, "Kullanıcı İçerik Öneri Motoru"nun yanı sıra yapay zeka destekli müzik önerileri, canlı etkinlik desteği ve açık içerik filtrelemeyi de sağlayabileceklerini belirtiyor.  

 

Tunes Global aynı zamanda istek üzerine oyun içi kesintisiz yayın servisi de sağlayabileceklerini öne sürüyor. Ancak onlar da böyle bir durumda Spotify ve Apple Music gibi diğer premium müzik akışı hizmetleriyle karşılaştırılabilir olacaklarının farkında.  

 

Sağlayacakları kesintisiz yayın hizmeti ile kullanıcılar, hem oyun içinde hem de oyun platformuyla senkronize olabilen bağımsız bir uygulama aracılığıyla sanatçıları, şarkıları, çalma listelerini arayabilir ve kendi çalma listelerini oluşturabilir. 

 

Şirket ayrıca önceden seçilmiş tematik ve tür tabanlı oyun içi radyo istasyonları ve oyun içinde dinlenebilecek temalı çalma listeleri sunabileceğini söylüyor. 

 

Tuned Global'in oyun dünyasındaki müşterilerinden biri, fantezi plak şirketi FanLabel.  

 

Reactional Music, herhangi bir reklam veya prodüksiyon müziğinin oyun içinde oyuncu etrafında etkileşimli hale gelmesini sağladıklarını söylüyor. 26 yılını Electronic Art’ta üst düzey küresel yöneticisi pozisyonlarında harcayan David Knox’un başkanı olduğu şirket bunu diyorsa vardır bir bildiği elbet.  

Müziğin oyuncu etrafında etkileşimli hale gelmesi, oyuncuların, metaverse de dahil olmak üzere, oyunlarda ve sanal dünyalarda müziği deneyimleme ve müzikle etkileşim biçimini değiştiriyor. 

 

Reactional Music, oyunculara oyun içi müzik satın alma seçeneği sunmayı planladıklarını da söylüyor. Böylece, müzik hak sahipleri ve oyun işletmelerinin birlikte çalışmasıyla “yeni bir ticari dönem” başlayacak.  

 

Reactional Music, aslında  İsveç merkezli müzik teknolojisi firması Gestrument'in bir yan kuruluşuydu, ancak iki firma kısa süre önce Reactional Music Group AB adı altında tek bir şirkette birleşti. 

 

Firmanın teknolojisi, Stockholm'deki Avicii Experience müzesinde halihazırda kullanılıyor ve Hey Brother adlı parçanın yeni bir üretken müzik versiyonuna güç veriyor.  

 

Reactional Music'in Tuned Global'in müzik teknolojisiyle donatılmış platformu, 2023'ün ilk çeyreğinde yayına girecek ve başlangıçta oyun geliştiriciler için müzik ve ses sunacak. 

 

Ancak Reactional Music, kısa bir süre sonra tüm oyuncular için bir B2C'nin (doğrudan tüketiciye satış) piyasaya sürüleceğini söylüyor. 

 

Tuned Global Genel Müdürü Con Raso ise iş birliği ile ilgili açıklamasını şu sözlerle bitiyor;  

 

“Oyun içi müzik çok sıcak bir konu. Müzik ve oyun endüstrilerinin birlikte çalışmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.  

 

Reactional Music'in misyonu ve teknolojisi o kadar benzersiz ki, oyunlara müzik aracılığıyla bir düzeyde kişiselleştirme ve katılım getirerek pazardaki büyük bir sıkıntıyı gerçekten çözüyorlar.  

 

Tuned Global olarak, müzik ve video oyunlarının kurallarını yeniden yazmak için Reactional Music'in patentli teknolojisine çevrimiçi müzik akış teknolojisi katmanını eklemekten gerçekten heyecan duyuyoruz." 

 

Etiketler #sensatsenkazan,